Wydawnictwo TEST - skok do strony głównej
założone w Lublinie w roku 1988
historia
katalog
serie wydawnicze
nowości
galeria
Historia Wydawnictwa TEST  Wydawnictwo powstało w 1988 r. w Lublinie, na fali gospodarczych przemian, które zapoczątkowała tzw. ustawa Wilczka o działalności gospodarczej. Skupiło sześć osób (jedna z nich była pomysłodawcą, ale trudno mi ustalić, która - może ktoś przypomni?), zaangażowanych poprzednio w podziemną działalność wydawniczą. Byli to, w kolejności alfabetycznej: Cezary Listowski, Paweł Nowacki, Bernard Nowak, Maria Przeciechowska, Anna Truskolaska, i Jan Krzysztof Wasilewski - ten sam, który dzisiaj opiekuje się tą witryną (a także innymi, jest więc również wydawcą, chociaż dawno temu zamienił papier i druk na HTML-owy "eter"...). Nasze wydawnictwo powstało jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, a więc ze statutem, lokalem, sporą liczbą pieczątek oraz oczywiście... pełną księgowością. Ta ostatnia dość nas przerażała, ale dzięki rewelacyjnym Państwu Wakułom, Leokadii i Ludwikowi, wszystko udało się opanować. Pan Ludwik był niegdyś dyrektorem w dużym (państwowym) przedsiębiorstwie, potem głównym księgowym, a przez cały czas biegłym ds. księgowości z listy ministra finansów, zaś jego żona księgową z powołania - tak, że w tym domu nie mówiło się o niczym innym, tylko o ustawach, zmianach ustaw, podatkach, dochodzie i przychodzie, zysku, stratach, ulgach... co stanowiło dla nas wielką i poważną ulgę.

  Pełna nazwa firmy brzmiała: Wydawniczo-Poligraficzne Przedsiębiorstwo Handlowe Test, Spółka z o.o., z adresem: Al. Spółdzielczości Pracy 13, co razem tworzyło ładną stylistyczną zbitkę, wywołującą zaciekawienie oraz zrozumiałą wesołość... Jarosław M. Rymkiewicz, gdy mu wręczyłem wizytówkę, zakrzyknął: "Cóż to za mistrz nowo-mowy wypocił tak oryginalną nazwę?!..." Wiedziałem kto, ale ani w głowie było mi dekonspirować jej autora - i niech tak pozostanie na wieki!...

  Nie mieliśmy jako spółka nic. Poza prywatnym lokalem oraz dwoma prywatnymi samochodami, wszystko inne wyglądało jak Potiomkinowska wieś. Z entuzjazmem przystąpiliśmy do pracy. Za jej początek można uznać "wewnętrzny konkurs na logo wydawnictwa". Napłynęło kilka prac... z których "wewnętrzne jury" wybrało jedną, używaną do dziś, z późniejszą (rok 1996) małą ale zasadniczą korektą, naniesioną przez Leona Urbańskiego, który zmodyfikował proporcje prostokąta tak, aby odpowiadały one formatowi Biblii J. Gutenberga. Zmienił też czcionkę napisu "test", zastąpił literki z letrasetu szlachetnym krojem pisma eras.

  Pierwszą książką, wydaną w tym dziwnym okresie, była "Na nieludzkiej ziemi", Józefa Czapskiego. Nie pamiętam, gdzie ją drukowaliśmy; zebrana i oprawiona została w naszym lokalu - jawnie i z zatrudnieniem kilku osób, mimo że technika poligraficzna, rodzaj druku i oprawy (blok książki łączony zszywaczem Skrebba) były jak najbardziej podziemne. Podobnie dystrybucja oraz finanse: Nie zgłaszaliśmy nigdzie tego "faktu gospodarczego" ani osiągniętych "nielegalnie" zysków. W sprawach introligatorskich niezmiernie pomocne były doświadczenia Joli i Krzysia Wasilewskich oraz Pawła Nowackiego, którzy schroniwszy się na czas wojny polsko-jaruzelskiej w Bibliotece KUL osiągnęli w tym rzemiośle prawdziwe mistrzostwo (nota bene: Jola do dziś pracuje w Bibliotece, teraz jako wybitny specjalista - kustosz dyplomowany - w zakresie konserwacji starodruków).

  Ułożyliśmy listę książek do wydania. Były to: "Umschlagplatz" Jarosława M. Rymkiewicza, "Listy z Rosji" Markiza de Custine'a, "Hańba domowa" Jacka Trznadla, "Inny świat" Gustawa Herling-Grudzińskiego oraz "Archipelag GUŁag" Aleksandra Sołżenicyna. Z tymi książkami pod pachą udałem się do lubelskiej cenzury (Okręgowego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk) - aby uzyskać zgodę na ich druk.

  Był to początek roku 1989...

linki do śladów w sieci:

Prezentacja "bibuły" w Bibliotece Uniwersyteckiej KUL w Lublinie
Wystawa "Bibuła" (1), (2)
Relacje świadka historii (nagranie dla Teatru NN w Lublinie)
Notatka prasowa, 2007: Dumna historia lubelskiej bibuły
Hasło w "Encyklopedii Solidarności"
historia
katalog
serie wydawnicze
nowości
galeria

Jesteś w witrynie lubelskiego Wydawnictwa TEST;
osobne witryny to strona domowa Bernarda Nowaka i jego Przewodnika po Lublinie

Wydawnictwo TEST
Bernard Nowak - home
Lublin - przewodnik