Wydawnictwo TEST - skok do strony głównej
założone w Lublinie w roku 1988
historia
katalog
serie wydawnicze
nowości
galeria
Carl von Clausewitz: O wojnieKsięgi I - VIII
Wydawnictwo TEST, Lublin 1995
ss. 814, ISBN 83-7038-184-7
 Carl von Clausewitz: O wojnie


Wybór ilustracji: Bernard Nowak
  Carl Phillip Gottlieb von Clausewitz (ur. 1 czerwca 1780 r. w Burgu koło Magdeburga, zm. 16 listopada 1831 r. we Wrocławiu) - pruski teoretyk wojny, generał i pisarz.

  Walczył z Napoleonem I w armii rosyjskiej (1812-1814) i pruskiej (1814-1815). W latach 1818-1830 był dyrektorem Allgemeine Kriegschule w Berlinie (późniejsza berlińska Akademia Wojenna).

  Powszechnie znane są jego słynne powiedzenia: "Wojna jest jedynie kontynuacją polityki innymi środkami" oraz "Pokój to zawieszenie broni pomiędzy dwiema wojnami".

  Szukał też właściwego terminu dla teorii wojny, odrzucał nazwę "nauka wojenna", proponował zaś termin "sztuka wojenna". Analizował pojęcie natarcia i obrony, uważał, że obrona jest silniejszą formą prowadzenia działań wojennych.

  Główne dzieło Clausewitza "O wojnie" (Vom Kriege), zostało opublikowane po jego śmierci przez żonę, w Berlinie w latach 1832-1837 (pierwsze wydanie polskie - w 1958 r.). Inne jego klasyczne w tym zakresie dzieło to "Nachrichten über Preussen in seiner grossen Katastrophe" (1888 r.).

  Pochowany początkowo na cmentarzu wojskowym przy ul. Ślężnej we Wrocławiu, został w latach siedemdziesiątych XX w. na prośbę władz NRD przeniesiony do Magdeburga.

(Notę opracował - na podstawie publikacji w wikipedia.pl i portalwiedzy.onet.pl - jkw)


historia
katalog
serie wydawnicze
nowości
galeria

Jesteś w witrynie lubelskiego Wydawnictwa TEST;
osobne witryny to strona domowa Bernarda Nowaka i jego Przewodnika po Lublinie

Wydawnictwo TEST
Bernard Nowak - home
Lublin - przewodnik