Wydawnictwo TEST - skok do strony głównej
założone w Lublinie w roku 1988
historia
katalog
serie wydawnicze
nowości
galeria
Joel Sack: Nadzieja po DachauTytuł oryginału:
Dawn after Dachau (New York, 1990)
Przełożyła z angielskiego
Halina Zawadzka
Wydawnictwo TEST, Lublin 1995
ss. 136, ISBN 83-7038-008-5


 Joel Sack: Nadzieja po Dachau, Wyd. TEST, Lublin 1995
Korekta: Joanna Dyszczyk
Skład i lamanie: "Bez Erraty"


Projekt okładki: Jarosław Koziaracałość publikacji w pliku .pdf


Przedmowa do polskiego wydania

  Myśl o napisaniu tych wspomnień pojawiła się już w pierwszym roku po wyzwoleniu obozu koncentracyjnego w Dachau. Z czasem przerodziła się w poczucie obowiązku przekazania historii zbrodni holocaustu popełnionych na narodzie żydowskim w krajach Europy w czasie II wojny światowej.

  Upłynęło wiele lat zanim czas i warunki dozwoliły mi na napisanie tych wspomnień. Piszę tu o zdarzeniach, których w dużej części sam byłem świadkiem oraz o tych zasłyszanych od towarzyszy niedoli.
  Chwile gdy pisałem te wspomnienia, to niezwykle trudny dla mnie okres. Straciłem wówczas kontrolę nad nawałem wspomnień. Przed moimi oczami pojawiały się znów obrazy z przeszłości: getto, obozy koncentracyjne, marsz śmierci. Koszmar przeżyć nie opuszczał mnie odtąd ani na jawie, ani we śnie. Doszło nawet do tego, że ulgi i zapomnienia szukałem w alkoholu.
  Pracowałem nad tą książką trzy lata. Nagrodą za trud było jej wydanie w języku angielskim, jesienią 1990 roku w Nowym Jorku, pod tytułem "Dawn after Dachau".

  Zamiar wydania mych wspomnień także w Polsce zrodził się w czasie zwiedzania niezwykłego pomnika solidarności międzyludzkiej - Alei Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, w muzeum Yad Vashem w Jerozolimie. Posadzone w tej alei małe drzewka wyrażają wieczną cześć tym, którzy ratując Żydów narażali życie własne i swoich bliskich. Robili to wbrew zjadliwej propagandzie głoszącej, że wszyscy Żydzi nie zasługują na życie, że nie są w pełni ludźmi, że muszą być zgładzeni z powierzchni ziemi.
  Chodząc po Alei Sprawiedliwych zastanawiałem się, dlaczego tak nieliczni pomagali mordowanym. Myślałem o tym, jak wiele istnień ludzkich mogłoby być uratowanych, o ile ta aleja mogłaby być piękniejsza, gdyby więcej chrześcijan znalazło w sobie więcej odwagi i miłości do ludzi. Tak nieliczni dostąpili zaszczytu tworzenia Alei Sprawiedliwych. Czytałem tabliczki z imionami i nazwiskami ludzi i nie uszło mojej uwagi, jak wielu wśród nich było Polaków.

  Przypomniała mi się stara żydowska legenda mówiąca, że zbawienie świata zależy od istnienia na ziemi trzydziestu sześciu Sprawiedliwych, pochodzących z każdej warstwy społecznej i pozostających nierozpoznanymi. Przewinienia i grzechy świata mają być wybaczone dzięki tej nielicznej garstce Sprawiedliwych.

  Życzeniem moim jest, aby moja książka wydana w Polsce była wyrazem hołdu złożonym Sprawiedliwym pośród Polaków.
Joel SackAutor (ur. 1915) jako ocaleniec z Dachau trafił w 1947 r. do USA, gdzie ułożył sobie życie. Po pięćdziesięciu latach w Ameryce postanowił dać świadectwo i  zaczął spisywać okupacyjne wspomnienia. Drugą ich część - pod tytułem "Life in Shadow of Holocaust" ("Życie w cieniu Holokaustu") opublikował w 1997 r. Joel Sack zmarł w 2004 r. [red.]

historia
katalog
serie wydawnicze
nowości
galeria

Jesteś w witrynie lubelskiego Wydawnictwa TEST;
osobne witryny to strona domowa Bernarda Nowaka i jego Przewodnika po Lublinie

Wydawnictwo TEST
Bernard Nowak - home
Lublin - przewodnik