Lublin - Przewodnik, Wyd. TEST 2014 - strona główna
Wydawnictwo TEST, Lublin, 2000 - 2014
historia
działy
trasy i szlaki
miejsca
galeria
Wizytówka..." (...) Przewodnik ułożony został według następującego porządku: w pierwszej części omówiono historię miasta, w drugiej zaprezentowano trasy, według których
możemy poznać zabytki Lublina; w trzeciej poznajemy informacje praktyczne.
Indeksy osobowy i rzeczowy bardzo ułatwiają posługiwanie się książką.
 Lublin. Przewodnik. Wydawnictwo TEST. Rysunek - Andrzej Kot
Czyta się nowy przewodnik smakowicie i jest to przewodnik dla koneserów.
Pozwala zachwycać się miastem, kiedy wędrujemy po ulicach z książką w ręku. Pozwala zachwycać się jego dumną przeszłością, kiedy siedzimy w fotelu. Pozwala wreszcie rozpoznawać jego magiczną stronę, kiedy z nagła trafiamy na zupełnie niezwykłą historię... (...)" - więcej
Bernard Nowak opowiada o Przewodniku - TVP Lublin, 30 września 2014 r.

 Lublin - obrazek z okładki Przewodnika


Widok Lublina - fragment osiemnastowiecznego obrazu "Pożar Lublina w 1719 r."•   Relacje z rozlicznych promocji
•   Połowa lubelskich tras - pełnych! - z Przewodnika Wydawnictwa TEST
•   Od Wydawcy - Wstęp do PrzewodnikaSzanowni Goście,  Szanowni Mieszkańcy Lublina,

przypada nam w udziale przyjemność zaproszenia Państwa do zwiedzania miasta oraz zapoznania się ze znajdującymi się w nim zabytkami.

  Przybyliście Państwo do miasta-świadka ważnych wydarzeń historycznych, z których najbardziej znanym jest zawarta między Rzeczypospolitą i Litwą unia. Miasta będącego przez ponad dwa wieki siedzibą Trybunału Koronnego, miejscem zamieszkania Sebastiana Klonowica, pobytu Jana Kochanowskiego, Mikołaja Reja, króla Jana III Sobieskiego, Henryka Wieniawskiego i Józefa Czechowicza. Będziecie mieli Państwo okazję poznać bezpośrednio miejsca związane z tymi postaciami oraz obiekty, w których działy się doniosłe dla dziejów Polski wydarzenia.

  Ale Lublin to nie tylko Trybunał, unia czy obecność znakomitości. Czytając Przewodnik będziecie mieli Państwo możność poznać jego bogatą historię oraz pokolenia rzetelnych, zasłużonych dla rozwoju miasta osób.

  Szczególną cezurą są lata ostatnie. To przecież Lublin - poprzez środowisko Spotkań - jest kolebką niezależnej prasy, w Lublinie też rozpoczęły się w lipcu 1980 r. strajki, które doprowadziły do powstania Solidarności, a potem, w roku 1989, do zmian politycznych, które wyzwoliły tłumioną przez pół wieku społeczną energię. Wydarzenia te pozostają w niewątpliwym związku z obecnością Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, jedynej wtedy wolnej od ideologicznych miazmatów uczelni.

  Gdy będziecie Państwo zwiedzać miasto, zobaczycie zachowane do dziś ślady dalszej i najnowszej historii. Wiemy, że Lublin nie ma wielu światowej czy nawet ogólnopolskiej klasy zabytków; jedyny wyjątek stanowi Kaplica pw. Trójcy Świętej na Zamku oraz pełne uroku Stare Miasto. Ostatecznie jeden jest w Polsce Wawel i siedem tylko cudów świata. Nic mamy zamiaru stwarzać wrażenia, iż jest inaczej; nie chcemy, jak mówi miejscowe powiedzenie: "przedawać psa za lisa". Niemniej pragnęlibyśmy. objaśniając, nie pominąć tego, co jest w nim dla nas ważne i bliskie.

  Od okresu przedwojennego, kiedy było to niewielkie, stutysięczne miasteczko, Lublin stał się dziś największym miastem po tej stronie Wisły. Ale jest to miasto Polski wschodniej, rosyjskiego zaboru, przez lata zaniedbywane, doganiające dopiero inne części kraju.

  Lublin bywał miastem prowincjonalnym, gospodarczym i intelektualnym zapleczem niedalekiej Warszawy, ale może właśnie dzięki tej prowincjonalności zachował Lublin do dziś tak ujmujący przyjezdnych klimat. Gustaw Herling-Grudziński, częsty gość w Kozim Grodzie, twierdził, że jako jedyny posiada Lublin atmosferę przedwojennej Polski, miejsc takich jak Wilno i Lwów - że właśnie dlatego chce się tu przyjeżdżać. Z tą sui generis prowincjonalnością wiążą się więc różne niedogodności, ale rzecz ma także swoje dobre strony. Jest więc Lublin w odczuciu jego mieszkańców miastem akurat na miarę człowieka. Dostatecznie dużym, by można się w nim skryć i dostatecznie małym, by można się odnaleźć.

  Życzymy przybywającym Państwu spędzenia u nas wielu miłych chwil, przyjemnego wypoczynku i serdeczne zapraszamy do częstych odwiedzin grodu. Zaś Mieszkańcom Lublina życzymy, aby czuli się tu rzeczywiście u siebie.

Redakcja

 Wydawnictwo TEST, Lublin - logo


 LAJF magazyn lubelski (winietka)
Odbyłam bardzo przyjemną intelektualnie podróż
- pisze recenzentka magazynu lubelskiego LAJF
w jego internetowej witrynie, Aleksandra Biszczad.
Relacja z tej podróży - tutaj.
historia
działy
trasy i szlaki
miejsca
galeria

Jesteś w witrynie Przewodnika po Lublinie lubelskiego Wydawnictwa TEST;
osobne witryny to strona domowa Bernarda Nowaka, witryna jego Wydawnictwa TEST
oraz witryna Benka Nowaka o podziemiu wydawniczym w PRL w latach 80. XX w.

Wydawnictwo TEST
Bernard Nowak - home
Lublin - przewodnik

Bernard "Grześ" Nowak w podziemiu wydawniczym w PRL w latach 80. XX w.

Strona główna zespołu witryn Bernarda Nowaka   

© 2004/2014 witryny Bernarda Nowaka zaprojektował i prowadzi Jan Krzysztof Wasilewski (jkw), LoftSoft, Lublin, PL/EU