Witryna Bernarda Nowaka 
 - skok do strony głównej
wydawca, redaktor i autor
o sobie
galeria
okruchy
oficyna
książki
Bernard Nowak - David Ost: rozmowa...

Bernard Nowak - David Ost:
rozmowa z autorem na temat książki
"Klęska Solidarności"
(przełożona z angielskiego w 2004 r.)


 Bernard Nowak - David Ost: rozmowa na temat książki 'Klęska Solidarności'
 
David Ost: Klęska Solidarności.
Gniew i polityka w postkomunistycznej Europie,
Warszawskie Wydawnictwo Literackie MUZA SA
Warszawa 2007, ss. 425


publikacja wideo 13 października 2016 r.  David Ost – amerykański politolog zajmujący się tematyką polskiej transformacji ustrojowej, profesor nauk politycznych w Hobart and William Smith Colleges w stanie Nowy Jork. Wykładał m.in. w nowojorskiej New School for Social Research, oraz na Uniwersytecie Warszawskim i Central European University.

  Jest absolwentem State University of New York. Swoją karierę naukową rozpoczął w University of Wisconsin – Madison, gdzie w 1986 roku obronił doktorat na wydziale nauk politycznych. W tym też roku uzyskał zatrudnienia w Hobart and William Smith Colleges.

  W swojej pracy badawczej zajmuje się historią "Solidarności" i polską transformacją ustrojową. Od blisko 30 lat regularnie odwiedza Polskę. W tym czasie przeprowadził wiele wywiadów z polskimi robotnikami, politykami i intelektualistami.

  Na język polski zostały przetłumaczone dwie jego książki "Klęska Solidarności" (Muza, 2007) oraz "Solidarność a polityka antypolityki" (Europejskie Centrum Solidarności, 2014). Książka "Defeat of Solidarity" została w Stanach Zjednoczonych wyróżniona nagrodą Ed Hewett Book Prize przyznawaną przez American Association for the Advancement of Slavic Studies.

  Na język angielski przełożył wiele tekstów wydanych w języku polskim. Najważniejszym z nich jest książka Adama Michnika "Kościół, lewica, dialog", którą opatrzył własnym wstępem.

  Publikował w polskiej prasie, m.in. w Gazecie Wyborczej, Dzienniku i na łamach polskiej edycji miesięcznika Le Monde diplomatique. W USA jego artykuły ukazywały się m.in. w The New York Times i The Nation.

Został odznaczony Medalem 25-lecia Solidarności
(za: Wikipedia, 15.X.2016)

 Bernard Nowak - David Ost: rozmowa na temat książki 'Klęska Solidarności'

wideo 1:53:26
Z Davidem Ostem rozmawiali Krzysztof Michałkiewicz i Bernard Nowak, lato 2008 r.

 

o sobie
galeria
okruchy
oficyna
książki

Jesteś w witrynie lubelskiego wydawcy i pisarza, Bernarda Nowaka;
osobne witryny to strona jego Wydawnictwa TEST i jego Przewodnika po Lublinie

Wydawnictwo TEST
Bernard Nowak - home
Lublin - przewodnik