Witryna Bernarda Nowaka 
 - skok do strony głównej
wydawca, redaktor i autor
o sobie
galeria
okruchy
oficyna
książki
Inni o mnieMaria Jentys: Argonauci naszych czasów

O prozie polskiej (i niepolskiej)
Wydawnictwo Adam Marszałek, Toruń 2009, ISBN 978-83-7611-525-2

  Napisał więc pisarz dziś już lubelski, lecz o rodowodzie malborsko-smolickim, [kolejną] książkę, którą musiał napisać, aby scalić - więc i ocalić - samego siebie, pociętego na kawałki, podzielonego między różne epoki i miejsca. Nie jest to ani powieść oparta na motywach autobiograficznych, ani też opowieść wspomnieniowa o zwartej i ciągłej strukturze, lecz jest to zbiór opowiadań, a może raczej opowieści, w których tak zwana prawda zmieszała się ze zmyśleniem, wydarzenia i postacie "z życia wzięte" stały się w wyniku pisarskiej obróbki wydarzeniami i postaciami literackimi, Smolice wszakże pozostały Smolicami, prawdziwymi prawdziwością wyższego - artystycznego - rzędu.
Maria Jentys

Opowiadacz natchniony. O Bernardzie Nowaku Henryk Bereza Henryk Bereza: "...intelektualna osobliwość..."

Twórczość, nr 2/3, 2004 r.


  Henryk Mieczysław Bereza (ur. 28 października 1926 w Miedniewicach) - wybitny polski krytyk literacki, eseista, redaktor miesięcznika "Twórczość".

  W czasie II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej. Kilka lat po wojnie, z pomocą Marii Janion i Marii Żmigrodzkiej, zadebiutował w prasie literackiej. Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim z 1952 r.  Rok wcześniej został  redaktorem "Twórczości". W latach 1966-1978 kierował działem krytyki, w latach 1978-1988 - prozy, w latach 1980-2004 był zastępcą redaktora naczelnego pisma. Od 1977 do 2005 roku prowadził w "Twórczości" autorską rubrykę "Czytane w maszynopisie". Był również przez dwa lata przewodniczącym jury nagrody Nike.

(wikipedia,pl, fot. Rafał Siderski/Dziennik/Forum)
Inni o mnie...


o sobie
galeria
okruchy
oficyna
książki

Jesteś w witrynie lubelskiego wydawcy i pisarza, Bernarda Nowaka;
osobne witryny to strona jego Wydawnictwa TEST i jego Przewodnika po Lublinie

Wydawnictwo TEST
Bernard Nowak - home
Lublin - przewodnik